Leđna tehnika

        Samo ime ove tehnike ukazuje na položaj tela u vodi koji je jedinstven u sportskom plivanju. Po brzini kretanja leđna tehnika je treća, posle kraula i delfina.
Osnove leđne tehnike slične su kraulu, uz dve značajne razlike: glava nije u celosti uronjena u vodu, što znači da nema potrebe za okretanjem i zaveslaji se izvode sa strane. Ovaj položaj ruku razlog je što je leđni stil manje efikasniji od kraula.

Ledna tehnika plivanja
Slika6.

         Savremena tehnika leđnog plivanja predstavlja šestoudarnu koordinaciju (jedan ciklus rukama, šest nogama). Telo „leži“ u potpuno ravnom položaju na vodi, stim što su rameni pojas i glava postavljeni više u odnosu na karlicu i noge, a zbog karaktera kretanja ruku u propulziji telo se rotira oko uzdužne ose.
Rad nogu je identičan kao kod kraula stim što se propulzivna faza obavlja u kretanju stopala nagore, a retropulzivna - nadole. Pritom, da bi rad nogu bio usaglašen, stopala se u plantarnoj fleksiji, moraju razmaknuti oko donje ose tela i kolena ne smeju izlaziti izvan vode. Iako nema primarni značaj pravilan rad nogu obezbeđuje pravilan položaj tela, smanjujući „napadni“ ugao i tako olakšava rad ruku.
Rad ruku kod leđnog plivanja je prepoznatljiv u naizmeničnom smenjivanju propulzivne i retropulzivne faze jednom, pa drugom rukom. Šaka se kreće zakrivljenom putanjom u smeru gore-dole. Takav pokret šake uzrokuje nastajanju tri jaka impulsa. Položaj šake treba prilagoditi svakoj promeni smera. To prilagođavanje je praćeno postepenim ubrzanjem šake prema kraju zaveslaja. Pri ulasku u vodu ruka je ispružena. Nakon toga lakat se savija do otprilike 90 stepeni u trenutku kad šaka prođe pokraj ramena. Od ove tačke, podlaktica se ispruža i šaka završava zaveslaj potiskom unazad, do kukova (Slika 5).

Ledni kraul
Slika7.

         Plivanje leđnom tehnikom je vrlo jednostavno što se tiče disanja. Glava je mirna i izvan vode i možete bez smetnji disati kako vam odgovara. Problemi mogu nastati ako slabo plutate, ako ne rotirate telo s jedne strane na drugu ili ako imate jako nefleksibilna ramena. Tada će vam dosta vode padati na lice i morati ćete ju snažnim izdahom raspuhati s lica. Zbog toga je dobro da pronađete ritam disanja koji vam odgovara kako bi mogli nesmetano plivati.
Kada osetite da bez napora možete plivati leđnom tehnikom, a da je glava potpuno mirna, to će biti znak da ste u dovoljnoj meri usavršili sve elemente. Postepeno povećavajte brzinu ali pazite da ne narušite položaj tela ili tehniku plivanja. Znatno je lakše plivati u slanoj vodi kada nema talasa. Nakon letnih mjeseci i plivanja u slanoj vodi pokušajte to isto nastaviti tokom cele godine u slatkoj vodi.

Faze rada ruku:
1. Faza napliva
2. Faza podupiranja
3. Glavna faza
4. Faza izlaska ruke iz vode
5. Faza prenošenja ruke kroz vazduh.

Нема коментара:

Постави коментар