Većina svetski poznatih teoretičara, jednoglasno je ocenila da kraul stil predstavlja osnovu za takmičarsko plivanje, a to je potkrepljeno sa faktom da je kraul najracionalniji, najbrži i na svakom plivačkom takmičenju najzastupljeniji (disciplina 50, 100, 200, 400, 800, 1500 m muški i ženski i dve štafete 4x100 i 4x200 – muški i ženski).
Kod kraul tehnike telo „leži“ na grudima, na površini vode blizu horizontale, sa minimalnim napadnim uglom, tako da su glava i rameni pojas malo više postavljeni u odnosu na kaudalni deo i stopala. Glava je uronjena sa licem u vodi, postavljena tako da je brada neznatno odvojena od grudi. U toku plivanja, primećuje se naizmenično okretanje tela u levu i desnu stranu oko donje ose (rotacija). To je rezultat kretanja rukama koji pomaže u redukciji čeonog otpora i produžetku zaveslaja.
Rad nogu je naizmeničan u pravcu – gore-dole (propulzivni deo je naglašen udarcima stopala na dole, a retropulzivni deo predstavlja kretanje stopala na gore). Ti pokreti treba da su ritmički koordinisani, tako što se pokreti naizmenično izvode - gore-dole, oko donje ose tela. Rad nogu, iako ima sekundarnu ulogu u ukupnoj propulziji pri kretanju plivača (gipkost skočnog zgloba značajno povećava efikasnost rada nogu), značajno doprinosi pravilnom položaju tela i glave.
Rad rukama je cikličan, ostvaruje najveću propulziju i ima primarnu ulogu u pokretanju tela napred. Karakteristično je, i neophodno, da se šake u propulzivnom delu zaveslaja, kreću krivolinijskom traektorijom (S zaveslaj), što se postiže savijanjem ruke u zglobu lakta (položaj aktivanog lakta) i njegovim kretanjem ispod tela (Slika2).
Slika2. Pokreti rukama kod kraul tehnike |
Нема коментара:
Постави коментар